Przesiewacze wibracyjne do piasku i żwiru to urządzenia przesiewające o wysokim stopniu wydajności. Celem ich działania jest rozdzielanie materiałów sypkich (kamień, węgiel, piasek, żwir, gruz itp.) na frakcje. Proces obejmuje napęd wibracyjny i sito o różnej wielkości oczek. Nasza firma oferuje mobilne przesiewacze wibracyjne (2,3 frakcyjne) PWB 40 i PWB 40 – 3F o doskonałej produktywności. To wszechstronne urządzenia sprawiające, że praca jest niezwykle sprawna. A to za sprawą szybkiej wymiany sit (górne sito zgrzewane oczko 30×30, dolne sito strunowe 10mm).
Zasada działania przesiewacza wibracyjnego
Zasada działania urządzeń do separacji i oczyszczania materiałów jest bardzo prosta. Urządzenie to duże wielowarstwowe sito połączone z potężnym silnikiem elektrycznym (400V o mocy 1.5kW), pod wpływem, którego zachodzą częste okrężne ruchy wibracyjne.
Proces przesiewania obejmuje 3 etapy:
- Wejście piasku lub żwiru do specjalnej komory oraz równomierne rozłożenie na górnym sicie pod wpływem siły odśrodkowej.
- Przesiewanie mniejszych cząstek materiału przez otwory kalibracyjne w dolnej warstwie.
- Ponowne przesiewanie surowców, które już spadły na dolne, mniejsze sito wibracyjne.
- Zastosowanie tej technologii pozwala po pierwszym przesianiu uzyskać 3 rozmiary ułamkowe.
Cechy funkcjonalne i konstrukcyjne przesiewacza do piasku, żwiru
Obsługa przesiewacza wibracyjnego jest bardzo prosta. Sterowanie odbywa się poprzez panel za pomocą małego chipa. Skuteczny system ochrony przeciwprzepięciowej zapobiega nieprawidłowemu działaniu urządzenia, a niektóre modele mają możliwość zaprogramowania różnych trybów. Konstrukcja takich urządzeń może również przewidywać funkcję automatycznego przesiewania. Możliwości technologiczne, w jakie należy wyposażyć daną jednostkę, można rozpatrywać indywidualnie. Na przykład wybrany model może być wyposażony w tacę załadowczą.
Przesiewacz posiada przenośnik taśmowy a także osłony zsypowe, dzięki takiemu wyposażeniu wyjściowa frakcja piasku lub żwiru przechodzi na tył urządzenia. Następnie druga frakcja zostaje przesunięta na bok przesiewacza za pomocą przenośnika taśmowego. Kolejna, czyli trzecia frakcja przedostaje się do środka urządzenia.
W zależności od przeznaczenia urządzenie spełnia następujące funkcje:
- Wstępne sortowanie na frakcje przed procesem kruszenia.
- Określenie klasy materiału (piasek, żwir itp.).
- Eliminacja elementów niskiej jakości po wypaleniu.
- Przygotowanie materiału o niewystarczająco dużej średnicy do prasowania i spiekania.
Głównymi elementami konstrukcyjnymi przesiewacza wibracyjnego są: napęd, skrzynia i sita. Działanie takiego sprzętu jest niemożliwe bez napędu. Przenosi na obudowę częste ruchy wibracyjne, pod wpływem których zamocowane w nim sita przesiewają materiał. Sito zbudowane jest ze sztywnej ramy oraz sznurków z drutu które są na nią nasunięte albo też z blachy ze szczelinami. Zainstalowanie kilku sit pozwala oddzielić kilku frakcji jednocześnie. Zamawiając przesiewacz do piasku i żwiru u producenta istnieje możliwość wyboru innego zestawu sit.
Do czego wykorzystywany jest przesiewacz do piasku i żwiru?
- Budowa i naprawa nawierzchni drogowych.
- Produkcja niemetalowych materiałów budowlanych.
- Przetwarzanie odpadów żelbetowych i budowlanych itp.
- Przesiewacz do piasku żwiru znajduje zastosowanie w przemyśle hutniczym, wydobywczym, w budownictwie, przemyśle węglowym, w kompleksie rolno-przemysłowym i innych dziedzinach.
Korzyści z używania przesiewacza wibracyjnego
- Jakość efektu końcowego. Urządzenie pozwala na jak najdokładniejszą obróbkę surowców.
- Bezpieczeństwo użytkowania. Przesiewacz się nie przewróci, jego stabilność nie zależy od intensywności wibracji.
- Prostota. Panel sterowania pozwala na zminimalizowanie pracochłonności procesu obsługi.
- Możliwość wyboru. Surowce można przerabiać sitami dowolnej frakcji, co pozwala uzyskać najbardziej odpowiedni produkt.
- Długa żywotność. Producenci używają stopów odpornych na uderzenia do wykonania obudowy.
Wybierając przesiewacz wibracyjny warto przeanalizować potrzeby produkcyjne swojego przedsiębiorstwa. Im więcej kamienia do obróbki, tym mocniejsza powinna być maszyna. Warto również zwrócić uwagę na średnicę sit. Od tego parametru zależy jakość sortowania.
Co trzeba wiedzieć o przesiewaczu do piasku i żwiru?
Silnik przesiewacza obraca wał za pomocą koła pasowego, wywołując bezwładnościowe siły odśrodkowe, które powodują drgania ruchomej ramy. Gdy obracają się w przeciwnych kierunkach, siła odśrodkowa będzie wynosić zero. Przy zwrocie do siebie pod pewnym kątem składowe poziome siły wzajemnie się równoważą, a siły pionowe sumują się i w tym przypadku całkowita siła zakłócająca będzie równa sumie dwóch sił skierowanych w górę lub w dół pod kątem 35°-45°.
Przesiewacze wibracyjne – alternatywa dla przesiewaczy bębnowych
Sita bębnowe są powszechnie stosowane do odpadów komunalnych, ponieważ dobrze radzą sobie z mokrymi i lepkimi materiałami. Jednak sito bębnowe ma znaczną wadę podczas pracy z długą i cienką frakcją, taką jak plastikowa rączka lub długie zrębki: na dnie bębna przedmiot jest ustawiony poziomo i nie może spaść do komórek, jednak, gdy tłok jest podniesiony, rączka opadnie pionowo i łatwo przejdzie do otworu.
Przesiewacz wibracyjny rozwiązuje ten problem: system sit o ujemnym nachyleniu w stosunku do kierunku ruchu nie pozwala na wpadnięcie do komórek długiej, ale cienkiej frakcji. Pozwala to znacznie zwiększyć intensywność przesiewu. Specjalne palce na krawędzi każdego sita mieszają materiał, zapobiegając jego sklejaniu. Ponadto palce mogą być gumowane, aby zapobiec stłuczeniu szklanych butelek. Konstrukcja maszyny pozwala na pracę zarówno z piaskiem, żwirem jak i np. odpadami budowlanymi.