PRZENOŚNIKI TAŚMOWE

Przenośnik taśmowy (taśmociąg) stanowią największą pod względem zapotrzebowania i produkcji grupę urządzeń transportu ciągłego. Ich zaletą jest prostota budowy, a tym samym obsługi oraz duża uniwersalność stosowania. Służą do transportu różnorodnych materiałów, począwszy od materiałów sypkich jak piasek, ziemia, trociny, beton poprzez materiały o zwartej budowie jak kartony, pojemniki, płyty drewniane itp.
Przenośniki taśmowe (taśmociągi) możemy podzielić na kilka grup ze względu na ich budowę i funkcję:

 

Przenośniki taśmowe proste – taśmociągi proste służą głównie do transportu materiałów zwartych jak kartony, skrzynki, płyty drewniane czy pojemniki w poziomie. Jednakże przy zastosowaniu odpowiedniej taśm (taśma z welkantami) możliwy staje się transport materiałów sypkich.

 

Przenośniki taśmowe  wznoszące – taśmociągi tego typu służą do transportu materiałów pod kątem. Do tego szeregu należą także taśmociągi w kształcie litery Z oraz L pozwalające na załadunek/rozładunek materiału na odcinku prostym przenośnika a następnie jednolity transport ku górze. W celu zapewnienie prawidłowego przemieszczania ładunku pod kątem stosuje się taśmy gumowe typu Chevron, a w przypadku taśm PVC dodawane są zabieraki o dobranej wysokości zależnie od przenoszonego ładunku.

 

Przenośniki taśmowe nieckowe – ze względu na bieg taśmy transportery te stosowane są do przemieszczania materiałów sypkich. Bieg taśmy za pomocą krążników podpierających taśmę formowany jest w kształt litery V przez co materiał transportowany jest w niecce przez co nie przesypuje się z taśmociągu. W przypadku transportu pod kątem używane są taśmy typu Chevron gdyż dzięki strukturze jodełki zapobiegają zsuwaniu się materiału w dół przenośnika.

 

Przenośniki taśmowe łukowe (łuki taśmowe) – w przypadku tych urządzeń materiał transportowany jest po łuku. Służą one gównie w aplikacjach gdzie wymagana jest zmiana kierunku przepływu materiału. Jednocześnie ze względu na bardziej skomplikowaną budowę stanowią najdroższe rozwiązanie z pośród wszystkich przenośników taśmowych.

 

Projektujemy i dostarczamy kompletne linie przenośników do transportu materiałów sypkich jak również innych towarów.

Zapraszamy do kontaktu i składania zapytań. Chętnie przedstawimy ofertę!