Przesiewacze wibracyjne to urządzenia sortujące o wysokim stopniu wydajności. Celem ich działania jest rozdzielanie materiałów sypkich (kamień, węgiel, piasek, ziemia itp.) na frakcje. Proces obejmuje napęd wibracyjny i sito. W przesiewaczach wibracyjnych PWB 40 i PWB 40 – 3F budowa jest skrzynkowa zamknięta.
Zasada działania przesiewacza wibracyjnego
Zasada działania urządzeń do separacji i oczyszczania materiałów jest bardzo prosta. Przesiewacz wibracyjny to duże wielowarstwowe sito połączone z potężnym silnikiem elektrycznym, pod wpływem, którego powstają częste okrężne ruchy wibracyjne.
Proces przesiewania obejmuje 3 etapy:
- Przepływ kamienia do specjalnej komory i jego równomierne rozłożenie na górnym sicie pod wpływem siły odśrodkowej.
- Przesiewanie mniejszych cząstek materiału przez otwory kalibracyjne na niższy poziom.
- Ponowne przesiewanie surowców, które już spadły na dolne, drobniejsze sito wibracyjne.
- Zastosowanie tej technologii umożliwia uzyskanie po pierwszym przesiewaniu 3 rozmiarów.
Głównymi elementami konstrukcyjnymi przesiewacza wibracyjnego są: napęd, skrzynia i sita. Działanie takiego sprzętu jest niemożliwe bez napędu. Przenosi na urządzenie częste ruchy wibracyjne, pod wpływem, których zamocowane w nim sita przesiewają materiał. Urządzenia mobilne pracują w odkrywkach i gruzie, a urządzenia stacjonarne – w zakładach kruszenia i przesiewania. Ich wielkość zależy od wielkości produkcji.
Przesiewacz wibracyjny służy do:
- Budowa i naprawa nawierzchni drogowych
- Produkcja niemetalowych materiałów budowlanych
- Przetwarzanie odpadów żelbetowych i budowlanych itp.
- Wykorzystywane są w przemyśle hutniczym, wydobywczym, w budownictwie, w przemyśle węglowym oraz w kompleksie rolno-przemysłowym i innych obszarach.
Przesiewacz wibracyjny budowa – PWB 40
Przesiewacz wibracyjny posiada prostą budowę skrzynkową zamkniętą. Zarówno zasyp jak i wsyp jest połączony z instalacją elastycznymi łącznikami, to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ urządzenie gwarantuje pyłoszczelność przesiewania. Budowa przesiewacza wibracyjnego PWB daje możliwość jego wykorzystania, jako podwieszonego na amortyzatorach AG. Innym rozwiązaniem jest podparcie na amortyzatorach AGW. Zastosowane do budowy przesiewacza wibracyjnego pokłady sitowe produkowane są między innymi z siatek drutu, blach perforowanych, napinane są poprzecznie lub wzdłużnie za pomocą śrub. Producent do drobnych frakcji wykorzystuje pokłady samoczyszczące.
Parametry przesiewacza wibracyjnego PWB 40
- Zasilanie silnikiem elektrycznym 400V o mocy 1.5kW
- Zawiera 2 pokłady sit o wymiarach 1×1,5m.
- Sita posiadają powierzchnię – 3 m2 z naciągiem wzdłużnym.
Uzyskanie pożądanej jakości przesiania wiąże się z przeprowadzeniem odpowiedniej regulacji ilości nadawy. Nie można zapominać o wyborze pochylenia urządzenia oraz zmiany natężenia drgań. Zamawiając urządzenie bezpośrednio u producenta wszystkie części mające kontakt z materiałem podawanym mogą zostać wykonane ze stali nierdzewnej lub z innych materiałów.
Zalety stosowania przesiewacza wibracyjnego
Wprowadzenie przesiewaczy wibracyjnych do produkcji wynika z szeregu zalet w porównaniu z innymi podobnymi urządzeniami:
- Jakość efektu końcowego. Urządzenie przesiewające pozwala na jak najdokładniejsze przetworzenie surowca.
- Stabilność. Urządzenie się nie przewróci, jego stabilność nie zależy od intensywności drgań wibracyjnych.
- Prostota. Panel sterowania pozwala skrócić proces obsługi do minimum.
- Rentowność. Częstotliwość sieci nie wpływa na częstotliwość drgań.
- Wybór. Surowce mogą być przetwarzane na sitach dowolnej frakcji, co pozwala na uzyskanie najbardziej odpowiedniego produktu.
- Długa żywotność. Do budowy obudowy producenci używają stopów odpornych na uderzenia.
- Efektywna technologia.
- Wysoki poziom mocy.
- Zmniejszony poziom hałasu (w niektórych modelach).
Wybierając przesiewacz wibracyjny warto przeanalizować potrzeby produkcyjne swojej firmy. Im więcej kamienia do przetworzenia, tym mocniejszy powinien być sprzęt. Warto również zwrócić uwagę na średnicę oczek w sicie. Jakość sortowania zależy od tego parametru. Producent przenośników wibracyjnych zapewnia klientom zamawiającym urządzenia wsparcie informacyjne na etapie projektowania i doboru niezbędnego sprzętu. Zajmuje się organizacją i obsługą dokumentacyjną dostawy urządzenia, uruchomienie, urządzenia oraz serwisem gwarancyjnym.
Przesiewacze wibracyjne na indywidualne zamówienie
Przesiewanie wibracyjne służą do rozdzielania materiałów sypkich według wielkości na powierzchniach przesiewających, czyli sitach. Urządzenie posiada jedno lub więcej sit do przesiewania materiałów według wielkości brył lub cząstek (frakcji). W najprostszej wersji w wyniku przesiewania na jednym sicie uzyskuje się dwa produkty – duży (nadwymiarowy, górny) i mały (podwymiarowy, dolny). Mimo, że istnieje wiele znanych konstrukcji przesiewaczy wibracyjnych, we współczesnej praktyce masowo stosowane są dwa główne typy przesiewaczy wibracyjnych 2 i 3 frakcyjnych.
To sprawdzona wysoka wydajność przy praktycznej mobilności. Producent przesiewaczy wibracyjnych z szybką wymianą sit oferuje urządzenia o różnych konstrukcjach, wydajności i powierzchni przesiewającej. Wykorzystanie bogatego doświadczenia w produkcji przesiewaczy pozwala producentowi tworzyć maszyny różniące się od analogów na rynku wyższą wydajnością i długim okresem użytkowania. Ponadto projektuje i produkuje przesiewacze wibracyjne pod indywidualne zamówienia.